Titul patří Čechům, zápas orámovaly dva homeruny

18.07.2015 | Jan Čech

Tříbodový homerun Jakuba Hajného hned na úvod utkání, výborná práce Michala Holobrádka a celé české defenzivy. A na závěr walk-off homerun Jana Cabalky. To byly hlavní důvody poměrně jednoznačného vítězství ve finále ME nad Dánskem 8:0 v šesté směně.

datum: 18.07.2015 čas: 18:00
Směna 1 2 3 4 5 6 7 T R H E
Dánsko 0 0 0 0 0 0 0 1 2
Česká republika 3 0 1 0 2 2 8 5 0
Vítězný nadhazovač Poražený nadhazovač
Holobrádek Michal Holmelund Tobias

Před velmi slušně zaplněnými tribunami rekonstruovaného hřiště na mosteckém Ovčíně čekal oba soupeře už třetí vzájemný zápas na turnaji, což ale nebylo žádné překvapení. Stejně tak nebyla překvapivá ani volba Michala Holobrádka jako prvního nadhazovače, který podle odborníků patří mezi největší evropské talenty na tomto postu.

Dánové v první směně zatlačili, když obsadili po dvou metách zdarma a úmyslné metě zdarma všechny mety, složitou obrannou situaci ale Holobrádek vyřešil třemi strikeouty. Češi v dohrávce obsadily dvě mety a Jakub Hajný, čtvrtý pálkař českého týmu, poslal hned první nadhoz od Holmelunda daleko za plot. Češi se tak ujali vedení 3:0 a Dánové museli zareagovat hned v úvodu změnou nadhozu. V kruhu se objevil Lukas Lohmann, který už za sebou měl náročné dopolední utkání s Chorvatskem.

K další změně skóre došlo v dohrávce třetí směny. Na dva outy obsadil po chybě třetího metaře druhou metu Jakub Hajný a pro čtvrtý český bod ho stáhl odpalem Dan Bukáček. V pátém inningu pak skórovali Češi hned dvakrát: Dominik Čech dostal metu zdarma, Jan Cabalka ho trojmetovým odpalem stahuje pro pátý bod a sám dobíhá po odpalu Dana Černého - 6:0. V tu chvíli už domácímu týmu stačil na vítězství jeden doběh na vítězství rozdílem.

Dánští pálkaři se v útoku trápili zejména díky výkonům Michala Holobrádka. Ten naházel celkem 12 strikeoutů a inkasoval jediný hit. Rozhodující moment tak přišel v dohrávce šesté směny s jednou metou obsazenou. Jan Cabalka trefil balon tak, že skončil daleko za homerunovým plotem. Češi můžou slavit třetí titul mistrů Evropy v řadě. Konečné skóre 8:0.

Ohlasy po zápase:

Dušan Šnelly (Česká republika): "Všechno jiného než zlato by se bralo jako neúspěch. Samozřejmě jsme rádi, ale opravdu nic jiného jsme ani nemohli uhrát."

Jaroslav Korčák (Česká repubilka): "Tyto zápasy rozhodl náš útok a náš nahoz. Navíc kontakty, které šli do pole jsme dobře uhráli. Ale útok a nahoz jsou naše síla."

Anton Brown (Dánsko): "Byl to těžký zápas, nadhazovač házel opravdu dobře. Brzo jsme prohrávali o tři body a bylo těžké se do hry vrátit. Hráli jsme s Čechy třikrát, ale byly to tři úplně rozdílné zápasy."