Dánové vyhráli v tie-breaku, ve finále vyzvou opět Čechy

18.07.2015 | Jan Čech

Jaké by to bylo finále ME juniorů bez souboje Čechů s Dány? Nebylo od toho ale vůbec daleko. Chorvaté předvedli velice dobrý výkon, který ale nakonec nestačil. V tiebreaku neskórovali, kdežto Dánové ano, takže nás večer od 18 hodin čeká očekávané vyvrcholení turnaje. Chorvtaé zaslouží za svůj výkon absolutorium, přesto končí opět na třetím místě.

datum: 18.07.2015 čas: 12:00
Směna 1 2 3 4 5 6 7 T R H E
Chorvatsko 1 0 0 0 1 0 0 0 2 1 1
Dánsko 1 0 1 0 0 0 0 1 3 4 1
Vítězný nadhazovač Poražený nadhazovač
Lohmann Lukas Kukolja Bruno

Na začátku utkání jdou do vedení Chorvaté. Na dvou outy přichází nejprve meta zdarma, poté hit a nepřesná hra Dánů znamená vedení 1:0 pro Chorvaty. Seveřané odpovídají hned v dohrávce. Možná lehce nervózní Bruno Kukolja na nadhozu daruje tři mety zdarma, a když poté trefuje Jespera Johansena, je srovnáno. Nutno podotknout, že více bodů trochu překvapivě již nepadlo, takže byl po první směně stav 1:1.

V dohráce směny třetí pálí solo homerun přes levé pole Tobias Holmelund a favorit zápasu se dostává do vedení. V páté směně ale přichází vyrovnání. Mirza Njuhovič vystojí metu zdarma a hrdina včerejšího zápasu s Izraelem Mateja Balent ho stahuje pro vyrovnávací bod. A vzhledem k tomu, že v šesté ani sedmé směně žádné body nepadly, musel rozhodnout první turnajový tie-break.

A v tom se Chorvatům nezadařilo. Hned na začátku sice Matej Potočki postupuje na passed ball, jenže následný odpal Balenta je zachycen ze vzduchu a běžec je vyautován na domácí metě. Dari Gustin je poté strikeout a Dánové jdou útočit. Anton Brown dostává úmyslnou metu zdarma, stejně jako o chvilku později Jesper Johansen. Utkání nakonec rozhoduje nechycený nadhoz po kterém dobíhá pro vítězný bod Duncan Milne.

Dánové tedy i přes ne moc dobrý výkon postupují do finále, ve kterém se utkají s Čechy. Chorvaté získají na večerní zakončovacím ceremoniálu bronzové medaile.

Ohlasy trenérů:

Gilles Fournier (Dánsko): „Bylo to těsnější, než bychom asi chtěli. Lucas odházel dobrý zápas, Chorvaté moc nepálili. Body dávali především na mety zdarma, sebeobětovací odpaly a naše chyby. Nenapálili jsme ale dostatečný počet bodů a hodně běžců jsme nechali na metách. Večer musíme dát tak šest sedm bodů a Čechy naopak udržet na tak na pěti.“

Damir Mandič (Chorvatsko): „Byl to těsný pěkný zápas. Možná jsme udělali pár chyb, které nás stáli vítězství. V tie-braku jsme šli do risku, nikdy jsme nebyli takto blízko finále. Potřebovali jsme ten bod, takže náš běžec běžel na sebeobětovací odpal ze třetí mety, ale nevyšlo to. Hra se hodně přelévala, úžasný zápas.“