Poláci hrají první softbalový turnaj v historii. Ostudu neudělali

17.07.2015 | Jan Řápek
Hráči z baseballu, dva čeští poradci, entuziasmus a velká snaha. Takové je zatím vystoupení polského týmu na turnaji. Softbalová reprezentace je u našich severních sousedů teprve v plenkách, zatím se ale na turnaji předvádí v dobrém světle.

„Neměli jsme moc času na trénovaní, spíše jsme se přijeli podívat, jak se softbal hraje,“ přiznal se po jednom ze zápasů trenér polského týmu Mateusz Macniak.

A opravdu Poláci moc času neměli. S jejich účastí na turnaji to totiž dlouhou dobu nebylo vůbec jisté. „Náš svaz rozhodl, že bychom možná mohli jet, ale nebylo to jisté. Před dvěma týdny se rozhodlo, že na turnaj pojedeme. Tak jsme tady a hrajeme,“ shrnul sled událostí Macniak.

Poláci ovšem hned na úvod turnaje překvapili. Svůj historicky první zápas na turnaji vyhráli a porazili Velkou Británii 21:9. A Macniak tak mohl v klidu prohlásit, že je nejšťastnějším mužem na světě. A ani další výsledky nebyly úplně špatné: Přestřelka s Izraelem 11:13, těsná porážka od Dánska 6:9 a čtvrteční hry s Chorvatskem 5:12 a s Čechy 0:11. „Možná, že kdybychom měli více času na trénování, tak bychom třeba mohli pomýšlet i o medaili.“

Trenér je tedy na svůj tým za tím hrdý. Na první turnaj to není špatné. A první turnaj je to především i pro Macniaka v roli softbalového trenéra. „Trenérům v Polsku se moc nechtělo trénovat juniorský softbalový tým, tak jsem to vzal. I já ale normálně hraju a trénuji pouze baseball,“ řekl.

Posila ze severu Čech

Softbalové základy samozřejmě nepadají z nebes. Někdo musel Polákům pomoci. Tím byl Karel Turčík, hráč severočeského Chomutova a trenér ledenických žen. „Oslovil mě Vojta Albrecht, že se mu ozval Ami Baran, že by potřebovali pomoci s přípravou na tento turnaj,“ popsal Turčík, jak se k Polákům vůbec dostal.

Ale ani Turčík nebyl úplně sám. „Vzal jsem si k sobě asistenta Marka Malého, asi nejlepšího člověka, kterého jsem si s sebou mohl vzít,“ připomněl českého reprezentanta.

Chomutovští trenéři tak nakonec strávili jsme spolu s Polským týmem tři dny těsně před šampionátem. „Potrénovali jsme, co se dalo, ukázali jsme nějaké zásady nadhozu. Samozřejmě za tři dny se toho nedá stihnout moc. Navíc těsně před mistrovstvím,“ přiznal.

Ani trenérská posila ale není z výkonů Polska zklamaná „Výkonnostně jsem s týmem spokojený. Turnaj je pro ně spíše o zkušenosti. Nemůžeme čekat žádné zázraky, ale v sobotu určitě nechceme prohrát a být poslední.“