Do šampionátu vstupovali Češi jako favoriti. Obhájci zlatých medailí z Kostelce nad Orlicí 2011 věděli, že se od nich očekává minimálně finálová účast. Zároveň ale všichni cítili, že ve skutečnosti je cíl jen jeden. „Myslím, že finálová účast byla určitě povinná, v cestě ke zlatu nám stála víceméně pouze dánská reprezentace. Je to škoda, i v dospělé mužský kategorii je to o více týmech. Rozhodně na ME ale nestačí jen přijet, musíš vyhrát ty zápasy, abys byl mistr. A mít takovou medaili je skvělej pocit,“ říká chomutovský Jakub Petřík, který v juniorské reprezentaci působil v uplynulých dvou letech.
Základní skupina pro tým Pavla Kasala nebyla příliš velkou výzvou, zápasy pravidelně končily vysokým rozdílem po třetím nebo čtvrtém inningu. Rozdíl mezi soupeři byl v mnoha duelech propastný – proti Velké Británii Češi nastříleli jen v první směně 25 bodů a po třech směnách vyhráli 39:0. „Když jsme hráli s Velkou Británií a skóre narůstalo, tak už jsme třeba nekradli a nebrali mety navíc. Nechtěli jsme je ztrapňovat, prostě jsou softballově někde jinde,“ říká Petřík. Důkazem naprosté nadvlády byl průměr víc než 16 doběhů za zápas v základní skupině.
Podle očekávání se dařilo také Dánům, kteří kromě vyhecovaných zápasů s Čechy zbytek utkání vyhráli a po výhře nad Chorvatskem v opravě semifinále si to mohli se svými rivaly rozdat o zlato. Systém turnaje tyto dva soupeře proti sobě postavil nakonec hned čtyřikrát a pokaždé vyhráli Češi, včetně asi nejnapínavějšího zápasu celého mistrovství, který skončil těsně 4:3 a pozdější vítězové museli otáčet skóre na svou stranu až v šestém inningu.
Finále už bohužel tak zajímavé nebylo. Nadhazovače Petr Frejlach povolil Dánům pouze dva hity, zatímco proti Lohmannovi se český tým prosazoval od začátku a po prvním inningu vedl 3:0. Češi zahráli naprosto bezchybně i v obraně, v každém dalším inningu dokázali zvýšit skóre a slavit nakonec mohli už po pěti směnách, když rozdílových 7:0 zařídil dvoumetovým odpalem Marek Malý. Dva hráči zlatého týmu si odnesli individuální trofeje – Martin Žofka se stal nejlepším nadhazovačem, Jiří Korčák pak nejlepším pálkařem celého mistrovství. Prestižní ocenění MVP získal Dán Kaspar Olsen.
Pro samotné hráče znamenala nominace nejen dobrou šanci podívat se do cizina a získat cennou medaili do sbírky, ale hlavně motivaci na sobě pracovat. „Vždycky jsem si přál být v reprezentaci, a když už jsem se tam dostal, tak jsem nechtěl jen „jet“. Rozhodně mě možnost jet na ME nebo MS motivovala trénovat víc. Díky reprezentaci jsem se více připravoval a věřím, že tím i zlepšil,“ myslí si Petřík, který ve 20 letech stabilně nastupuje v Extralize mužů za Beavers Chomutov.