Michal Holobrádek: Zlato z Mostu je pro mě velká motivace

27.05.2015 | Pavel Hrdina
Málokdo dává softballu tolik co on. Teprve 17letý rodák z Břeclavi Michal Holobrádek patří mezi největší nadhazovačské naděje českého softballu. Právě on by měl pomoci juniorské reprezentaci splnit odvážný cíl – získat historicky první medaili z mistrovství světa. „Jsem radši, že se ode mě něco očekává, protože to pro mě je velká motivace na sobě pracovat,“ říká mladík, který v Extralize obléká dres havlíčkobrodských Hrochů.

Jaká je zatím příprava pod Jaroslavem Korčákem?
Mě osobně se líbí. Jarda přinesl do reprezentace nový impulz, nové metody a myslím si, že nám to všem pomáhá a posouvá nás to dál. Naše příprava je postavená na tom, že trénujeme třikrát až čtyřikrát týdně. Zmenšily se sice objemy, ale přidalo se na frekvenci a preciznosti v tréninku...

Jak to zvládáš? Neříkáš si občas, že přes zimu by sis od žlutého míčku měl spíš odpočinout?
No, zatím ne. Určitě by bylo lepší strávit zimu někde na Novém Zélandu jako Karel, Jelda a Pavka (spoluhráči z Havlíčkova Brodu, pozn. red.), ale to asi zatím není úplně reálné. Pro mě je ale vidina úspěchu na ME a v Extralize dost dobrá motivace pracovat celou zimu.

Už máš jedno MS za sebou, navíc si loni už i začal házet Extraligu. Jak ty sám cítíš svojí úlohu v juniorce?
Před tímto reprezentačním cyklem jsme si dali všichni společně cíl, že chceme uspět na MS v USA v roce 2016. Tím že už nás pár bylo loni v Kanadě, tak už víme, co je pro tento úspěch nutné udělat. Svoji roli vnímám tak, že bych rád co nejvíc přispěl k tomu, aby se nám už konečně podařilo uspět na vrcholné akci, popř. s klukama sdílel třeba nějaké poznatky z loňského MS a tím tak pomohl společnému cíli.

Tím cílem je medaile na mistrovství světa. Je to reálné?
Myslím, že budeme muset pokračovat v nastolených kolejích a tvrdě na sobě pracovat. No a přímo na MS, když se nám všechno sejde, tak myslím, že je to reálné. Už loni v Kanadě jsme hráli vyrovnaně s Austrálií a s Novým Zélandem, takže když budeme hrát takhle ve všech zápasech, tak by to mohlo dopadnout.

Podle trenérů juniorské reprezentaci jsi největší hvězda na klíčovém postu nadhazovače. To asi trochu zavazuje ne?
Je pěkné to slyšet, ale myslím, že se uvidí až na hřišti šikovných kluků nás tam je hodně, a tak by bylo naivní si myslet, že kdokoliv dostane něco "zadarmo". Jsem radši, že se ode mě něco očekává, protože to pro mě je velká motivace na sobě pracovat, abych nezklamal nejenom trenéry, ale taky spoluhráče.

Co děláš navíc vedle normálních tréninků?
No tím, že jsem z Břeclavi, mám trošku ztížené podmínky na trénování. Trénovat chodím většinou s bráchou. A protože jsem jenom nadhazovač, tak se můžu soustředit plně na nadhoz. Dál samozřejmě zařazuju posilovnu, kde mi s plánem pomáhal Tomáš Benda, a tak díky jemu můžu rozvíjet v posilovně přesně to, co potřebuju k nadhozu.

Tvůj brácha chytá. Je to výhoda mít jako nadhazovač catchera v rodině?
Jo, je to super. V podstatě se můžeme kdykoliv, když máme čas, sbalit a jít si hodit. Bez něho si to nedokážu představit.

Těšíš se na letošní mistrovství Evropy v Mostě? Nic jiného než zlato podle všeho nepřipadá v úvahu…
Tím, že jsem nebyl na posledním ME v Dánsku, tak zisk zlata z ME je pro mě velká motivace. Ale asi nemá cenu zastírat, že nevyhrát zlato by mě mrzelo.

Jak to vypadá s tvojí sezonou v Havlíčkově Brodě? Očekáváš, že dostaneš na prkně víc prostoru než loni?
Samozřejmě budu rád, když budu moct nastupovat častěji v Extralize, protože hrát proti nejlepším hráčům z Evropy je další výzva a zkušenost, ale taky velký posun pro mě do budoucna.

Už ti nový trenér Albrecht říkal nějakou svoji představu?
Před pár dny jsme se potkali na nadhazovací akademii, kam se přišel Vojta podívat. Naťukli jsme to, ale o ničem bližším jsme se ještě nebavili.

Máš něco, na čem se teď snažíš pracovat ohledně nadhazování?
Snažím se zapracovat na padavém nadhozu. Nejvíc spolupracuju s Tomášem Kusým v rámci nadhazovací akademie, dále taky a Jardou během soustředěních.

Soustředění s reprezentací, tréninky s klubem, posilovna, nadhazovací akademie. Kolik času týdně ti spolkne softball?
Je pravda, že většinou každý den dělám něco, co je spojené se softballem. Takže jo, toho času je dost.

Co je pro tebe v letošní nabité sezoně úplným vrcholem?
Letos to bude mistrovství Evropy a Extraliga. Tím, že jsem ještě na ME nebyl, tak je ta motivace o kousek vyšší. Ale uspět v Extralize by bylo taky skvělé.