Dan Bukáček: Na mistrovství Evropy jsme připraveni

29.05.2015 | Pavel Hrdina
Zatímco seniorská reprezentace letos turnaj v Zeistu vynechala, juniorský výběr do Holandska vyrazil. Tým, který chce za rok bojovat na mistrovství světa o medaile a letos v Mostě nebere nic než zlato, vybojoval na kvalitně obsazeném klání solidní čtvrté místo. „Byla to dobrá prověrka před domácím mistrovstvím Evropy,“ říká vnější polař Dan Bukáček z Havlíčkova Brodu.

O víkendu jste absolvovali turnaj v Zeistu, jaké jsou tvé dojmy po návratu?
Zeist byl můj první zahraniční turnaj v dresu České republiky. Byla to pro mě nová zkušenost hrát s novými soupeři na nových hřištích. Taky nastoupit ve skoro kompletní sestavě, se kterou chceme uspět na mistrovství Evropy. Zjistili jsme, že s Majkem (Michalem Holobrádkem, pozn. red.) na prkně dokážeme hrát i s papírově lepším soupeřem vyrovnaný zápas. Taky to byla první zkušenost se hrou na takové úrovni. S klukama jsme zjistili, že jediný error muže změnit celý zápas, a proto musíme o to tvrději trénovat.

V Zeistu byly týmy z evropské špičky. Nebál ses, že budete dostávat nakládačky?
Nebál. Díky zkušenostem z Extraligy mužů jsem poznal, že dokážeme potrápit i silnější týmy. To se ukázalo právě i v Zeistu například s dánským nároďákem mužů.

Měli jste stanovený nějaký cíl? Kouč Jaroslav Korčák většinou nemívá nízké ambice…
Cíl byl určitě hrát kvalitní hru, přizpůsobit se vysoké úrovni snažit se vyhrát každý zápas, i s nejlepším soupeřem. Chtěli jsme zvládnout základní rozehry v obraně, mít jistotu chytit balon a správně hodit. V útoku máme hlavní cíl švihat, švihat a švihat, protože jedině tím se něco naučíme.

Do turnaje jste vstoupili jasnou výhrou, s Meteors jste pak taky vedli, ale nedotáhli to do konce. Co se stalo?
První výhra nás hodně potěšila a motivovala právě do druhého zápasu. Už jen fakt, že to byla výhra rozdílem, byl super. Do druhého zápasu jsme nastoupili opět s myšlenkou vyhrát. To se dařilo až do poslední směny, kde dokázali srovnat v tie-breaku jsme dokázali dotlačit jen jeden bod, a to nestačilo. Právě tohle byl jeden ze zápasů, kde stačil jeden nebo dva errory, které rozhodly o výsledku.

S Holandskem to pak bylo 19:1. Měli jste i na lepší výsledek, nebo tam byl velký výkonnostní rozdíl?
S Holandskem jsme hráli hned po zápasu s Meteors, což mělo podle mě veliký vliv na výsledek. Dali jsme do toho všechno a prohra nás dost vzala. Určitě jsme měli na lepší výsledek. Náš projev v útoku neodpovídal jednomu bodu. Měli štěstí v obraně a v tom, že se nám nesešla ani jedna silná směna. Naopak v obraně jsme dostali 19 bodů, a na to podle mě není omluva. V první směně se sešlo pár hitů a pár errorů, a to stačilo na skóre po první směně myslím 11:0. Ale i ze zápasu s výsledkem 19:1 se dá odnést mnoho zkušeností. Po prohře s Meteors jsme se nedokázali zvednout a to byl problém. Věřím, že se nám to příště povede, a že k takovému zápasu už nikdy nedojde.

Druhý den taky jste hráli opět tři zápasy, byl velký rozdíl mezi jednotlivými soupeři, třeba mezi Chicaboos a Dánskem?
Rozdíl byl určitě veliký. S týmem na úrovni Chicaboos se muže hráč potkat i na českých turnajích. Ale hra se soupeřem jako je dánský nároďák se cení víc. Hrají rychleji, pálí víc a dál a tím nám ukazují úroveň, na kterou se chceme dosta, a jakou chceme přijmout za standard.

Nakonec vaše výkony stačily na čtvrté místo, nemrzelo vás, ze jste nedosáhli na bednu?
Určitě to zamrzelo, jako tým jsme měli na třetí místo.

Byl turnaj v Zeistu dobrou prověrkou před domácím mistrovstvím Evropy?
To byla. Tým se sjednotil a získal zkušenosti. Ted už jsme připravení na ME.

Jak se dařilo tobě osobně? Trenér Korčák tě jmenoval jako jednoho z hráčů, kterému se v Zeistu dařilo…
S výkonem na pálce jsem spokojený. Přes zimu jsme trénovali hlavně pálku a to se odrazilo na výkonech. Podařilo se mi pár tvrdých odpalů na dobré nadhazovače a za to jsem rád. V poli jsem hrál na osmičce. Do zadního pole létalo dost odpalů, hlavně od soupeřů jako byl holandský a dánský nároďák. S klukama jsme se snažili jít do každého míče na 100% a díky tomu se nám dařily slušné zákroky.

Mistrovství Evropy juniorů asi nebude mít takovou kvalitu, je to vůbec pro vás vůbec výzva?
Mistrovství Evropy je výzva, protože tam máme nejvyšší cíl, a to je zlato. Co jsem slyšel, tak dánská repre má stejný cíl, a myslím, že to bude dobrý soupeř.

Jádro aktuálního týmu se má příští rok pokusit o medaili na mistrovství světa. Je to reálná ambice?
Myslím, že to reálné je. Děláme pro to vše, a pokud nám vydrží nasazení a tempo tréninků, tak se nás budou bát i za mořem.

Pohled trenéra (Jaroslav Korčák):
Ve výsledku jsme odehráli kvalitní turnaj. Výsledek poznamenal zápas s Meteors, ve kterém jsme vedli 3:1, soupeř srovnal v dohrávce 7. směny a v tiebreaku otočil. Díky tomuhle vzájemnému zápasu jsme 4. a ne 3. Taky bychom šli do semifinále na Holandsko místo na Dánsko, což by bylo výrazně lepší. Výborně házel Holobrádek, v pondělí už na prkno nikoho dalšího nepustil.